Vůz budoucnosti

Automobil je jeden z několika dopravních prostředků. Je dvoustopá osobní či nákladní. A teď bych Vám ráda představila vůz budoucnosti. V dnešním světe se stále hodně diskutuje o alarmujícím množství emisí CO2 ve světě. A pro celou populaci je nesmírně důležité abychom ji snížili. A to mě přivádí k tomu, že do roku 2025 po celém světě dojde k ukončení výroby klasických automobilů tak jak je doposud známe. Vozy se začnou sdílet na internetu. I jejich data se budou shromažďovat a sdílet.
elektrické vedení
Na silnicích budoucnosti uvidíme hlavně elektromobily, a to až z jedné třetiny všech vozů. Zbytek budou tvořit hybridy. Vše je zatím předběžné, a především ve vývoji. Možným strašákem pro Evropu i pro českou republiku se stává, že výroba automobilů bude s největší pravděpodobností přesunuta, a to hlavně do Asie. V Evropě tak zůstane zlomková výroba. Ta by se měla snížit, a to na pouhých pět procent. Snad i naše automobilky se začnou zabývat novým inovačním směrem a získají zakázky. Vždyť v současné době tvoří automobilový průmysl přes jednu čtvrtinu všech pracovních míst v České republice. Jenom v loňském roce se vyrobilo přes jeden a půl milionu nových osobních automobilů. Za další rys budoucnosti patří vozy s autonomním řízením. Ale experti se v názorech liší. Vozy by se totiž mezi sebou dokázaly domluvit, a to se nelíbí všem ostatním řidičům. Mezi úrovně autonomního řízení patří: asistence řidiče, částečná automatizace, podmíněná automatizace, vysoká a plná.
skříň rozvaděče
Autonomní vozidla vnímají prostor přes nainstalované kamery, radary a senzory. Ale přesnost se zatím neukázala jako spolehlivá. Vozy budou schopni se nejen mezi sebou domlouvat, ale budou schopni získávat informace přes internet a z okolí. Velikou hrozbou se stává sloučený provoz s normálními vozy a těmi řízenými. Čekají nás úplně nové automobily bez volantu a řidiče? Jaký bude mít vůz budoucnosti design? No na to si ještě několik let určitě počkáme. Třeba budou silnice vypadat jako dálnice ze scifi filmů.