Pískovací box s cyklonem

Co to pískovací box je a k čemu slouží? Pískovací box, pískovačka nebo pískovací kabina – slouží pro pískování zejména v uzavřených prostorech a také tam, kde je zapotřebí vyhnout se úniku prachu a dalších nečistot, vznikajících při pískovacím procesu. V současnosti se nejvíce používá injektorový princip pískování, a to hlavně v průmyslu a autoopravárenství. Pískovací boxy mají různou velikost – pískovačka může být třeba malá stolní o objemu 90 litrů, anebo velká průmyslová s objemem až 1200 litrů. Rozdělit je můžeme i na hobby pískovačky a profi zařízení. Využívají se v nich také různé pískovací pistole a různé druhy abrasivních materiálů (organické, minerální, kovové).

A jak pískovačky fungují? Zařízení má čerpadlo, s jehož pomocí z hadice stříká pod tlakem proud písku, což je nejvhodnější brusný (abrasivní) materiál.

Pískovací box

A jak je to s pískovacím boxem s cyklonem? Ten je ještě účinnější než běžné typy – písek, který je ve speciální komoře, se ještě před tím, než je vypuštěn z hadice, roztočí jako cyklon. Získá tak mnohem vyšší rychlost a tím pochopitelně i větší sílu a účinnost. Mělo by tak dojít k nižší spotřebě písku a ke zkrácení doby celého pískovacího procesu.

Při výběru pískovačky pro domácí použití bude lepší, když se poradíte s odborníkem. Někdy je při obrušování potřeba spíš pečlivost, přesnost a jemná práce, jindy zase síla a vyšší výkon.

Korund hnědý

Hobby stolní pískovací box o objemu 90 litrů slouží k tryskání menších předmětů (do 20 cm) pro kutily a řemeslníky. Pracovní prostor má rozměry 56 × 46 × 30 cm, takže při použití dílů větších než 20 cm byste neměli dostatek místa pro manipulaci. Tryskací pistole je ruční a má 4 keramické trysky. K čemu lze tento typ pískovacího boxu použít? Například k odstraňování rezu z kovů, zdrsnění povrchů, odstranění barvy nebo okují, čištění povrchů, na něž nestačí bruska nebo kartáč, apod.

Vhodná jsou lehká až středně těžká abrasiva.