Nekonečné pohybové možnosti

Pohyb je přirozenou součástí života. Již krátce po narození vyvíjíme první aktivity k tomu, abychom na něco dosáhli, někam se dostali a něco nového poznali. Nikdo nepřemýšlí příliš nad tím, že si i malé dítě pomocí plazení, lezení, či prvních krůčků posiluje své svaly, páteř a vytváří si předpoklady pro další vývoj.
Jako rodiče se snažíme dítě vést ke zdravému životnímu stylu, chceme, aby mělo správné návyky, a nepřejeme si, aby snad trpělo obezitou, nebo jinými zdravotními problémy, o nichž tak často neradi ze všech stran slýcháme.
Od nejútlejšího dětství nás děti sledují a napodobují. U sportu a pohybu obecně tomu není jinak.
holčička v bazénu
Je-li naším přáním, aby mělo dítě zdravý vztah k pohybu, pak jej musíme mít i my. Dítě není vhodné k něčemu nutit, lehce a také rychle se nám to vymstí. V rámci zábavy si však ani často nevšimne, že vyvíjí nějakou aktivitu, která může být třeba i namáhavá.
dívky na hřišti
Co je přirozené a vhodné?

Není potřeba chodit s malým dítětem do nákladných kroužků a platit drahé trenéry. Začněme prostě u sebe a ve svých domácích podmínkách. Velkou zábavu zažije a také spoustu pohybu dítě vyvine i na prostém dětském hřišti. Prolézačky, houpačky a další atrakce, které se ve městech nacházejí téměř na každém rohu. Kdo bydlí na vesnici, nebo má k dispozici vlastní zahradu, je zde také spousta možností, jak si dítě může hrát a současně se hýbat. Ať už má přes letní měsíce k dispozici bazén, trampolínu, nebo jen kousek místa, kde si může volně běhat s míčem. Vzpomeňme si na své dětství, kdy jsme si hodiny vyhráli s kamarády na vybíjenou, nebo pinkali při badmintonu. Jak jsme milovali výlety do přírody či za památkami.
chlapec na kole
Dítě se také v útlém věku velmi rádo učí novým dovednostem, začíná to odrážedlem a končí prvními výlety s rodiči na jeho vlastním kole. Hodně dětí si také oblíbí koloběžku či in-line brusle.
V kostce lze říci, že to, co dělají rodiče, to bude dělat rádo i jejich dítě, když k tomu bude správně vedeno. Nebude to pak vnímáno jako nutnost, ale jako zábava, současně se však bude jednat o tělu tolik prospěšný pohyb, který děti velmi potřebují.