Povinné ručení, to není jen cena pojistného

Povinné ručení se týká všech provozovatelů motorových vozidel, zákon jejich vlastníkům nařizuje hradit jej pravidelně bez ohledu na to, kolik kilometrů činí váš roční nájezd. Bez povinného ručení zkrátka nesmí vaše auto na silnici. Jak se orientovat při výběru vhodné pojišťovny?
autíčko na silnici.jpg

Cena povinného ručení

Pojišťovny si jeho výši vypočítávají podle vlastních tabulek. Zahrnují do nich objem válců motoru, anebo výkonnostní třídu. Výsledná cena však odpovídá i dalším faktorům, jimiž jsou stáří vozidla, věk řidiče a jeho praktické zkušenosti, resp. jak dlouho vlastní motorové vozidlo, dále délka období bez pojistných událostí a mnohé další. Posbírané řidičské bonusy má v evidenci Česká kancelář pojistitelů a lze je pak při přechodu do jiné pojišťovny převést .
jízda s navigací.jpg

Pojistné limity

Při sjednávání pojistky byste neměli hledět pouze na cenu pojistného, ale především na pojistné limity. Příliš levné pojistky totiž často hřeší na minimální limit v případě pojistné události a nejhorší případy nastávají ve chvíli, kdy pojišťovna nechce událost vůbec uznat hodnou proplacení. Může se vám pak také stát, že zákonem stanovený základní limit 35 milionů korun nemusí stačit, zvláště u dlouhodobého léčení vážných úrazů, jejichž úhradu pak vyplatíte z vlastní kapsy.
provoz v tunelu.jpg

Asistenční služby

Kvalita služeb tohoto pojišťovacího produktu se pozná především na rozsahu a možnostech asistenční služby. Renomované pojišťovny mají sice pojistné nepatrně vyšší, ovšem zajišťují nepřetržitou asistenci v rámci celé Evropy, a to dokonce v češtině. Součástí služeb je i právní poradenství, což ocení především lidé, co cestují často v zemích Evropské unie, anebo i mimo tyto státy. A pokud skutečně hledáte kvalitu, dobrá pojišťovna zajistí i výměnu poškozené pneumatiky, odtahovou službu, anebo výpomoc v případě ztráty klíčů.

Bonusy

V případě bezeškodného průběhu se může snížit výše pojistného poměrně významně, některé pojišťovny umožňují snížení již po prvním roce, jiné až po delší době. Většinou však dosáhnete maximálního bonusu 50 až 60 procent až po 8 nebo 10 letech jízdy bez nehod.