Který internetový prohlížeč je ten nejlepší?

Velmi častá otázka na skutečnost, že je internetových prohlížečů hned několik. Každý z nás slyšel o Google chrome, Microsoft edge, internet explorer, Mozzila Firefox, Opera, Safari, etc. Je mezi nimi opravdu nějaký markantní rozdíl, který by odlišil právě ten jeden od těch ostatních? Mají některé funkce, které nemá ten druhý, nebo vyhledávají relevantnější informace? Mají naprosto odlišnou strukturu, jsou v něčem jedinečné?
google vyhledávač.png

Jednoduchá odpověď

Ne. Všechny jsou víceméně stejné a běžný uživatel nepozná rozdíl. Samozřejmě někteří tvrdí, že ten největší rozdíl je v rychlosti jednotlivých prohlížečů, ale de facto jsou tu až nulové rozdíly i v oné rychlosti. Uživatelské rozhraní je pořád to samé dokola, akorát se mírně mění obrázky a ikony, některé funkce jsou zahrnuty jinde, ale všechno to pracuje na naprosto identickém principu, o kterém nelze ani nijak pochybovat. O čem pochybovat lze, tak to je nejspíše vytrvalost diskutujících náctiletých a dospělých, kteří se vydrží klidně několik dní hádat na internetu, který je vlastně lepší. A přiznejme si, cokoliv, co nás pustí na internet přehrát hudbu a pornografii je NASA technologie pro markantní většinu z nás.
panáček na otazníku.jpg

Jak je to s vyhledávači?

Některé vyhledávače jsou užívanější než ostatní. Čím to je? Možná to je dobrým marketingem. Jen si to představte. Google je takový ten fajn týpek, kterého všichni znají, rádi s ním pokecají a zvou ho na pivo. Bing je ten osamělý šprt v místnosti, který neustále čeká na den, kdy to všem natře, ale stále se nic neděje. A takto bychom mohli popsat vícero vyhledávačů. Všechny pracují naprosto identicky, mají své vlastní algoritmy, ale pokud dáte do vyhledávání jakoukoliv erotickou stránku, najdou vám všechny přesně tu stránku a žádnou jinou. Nevyhledá to ani více ani méně zdrojů, jediným rozdílem bude to, v jakém pořadí za sebou se budou relevantní zdroje řadit.

 

A proč vlastně vůbec vznikají takové diskuze o tom, jestli je něco lepší nebo ne? Protože lidi mají očividně až příliš mnoho času.